Льон

Мета кожного аграрія – досягти найвищих показників врожайності вирощуваних культур. Саме тому компанія «Оріон-Біотех» реалізує гібриди та сорти сільськогосподарських культур, які підтвердили оптимальні морфо-біологічні характеристики, що гарантують відмінну стійкість до хвороб та максимальний врожай.

ОСОБЛИВОСТІ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ ЛЬОНУ ОЛІЙНОГО

ЗНАЧЕННЯ І ВИКОРИСТАННЯ

Льон – високоолійна та кормова культура. У насінні льону олійного міститься до 45% олії, яка швидко висихає (йодне число 175-195), утворюючи тонку гладеньку блискучу плівку. Оліфа з льону є якісною фарбою в електротехнічній, авіаційній, автомобільній, ливарній, суднобудівній промисловості. Олію використовуть у миловарінні та медицині, для їжі та у харчовій промисловості. Лляну олію вживають в їжу в разі порушення обміну речовин та при атеросклерозі. Завдяки вмісту ненасичених жирних кислот (олеїнова, лінолева, ліноленова, ізоліноленова), олія сприяє зниженню вмісту холестерину в крові. Насіння і олію льону використовують також як лікарські засоби з протизапальною і обволікаючою дією, застосовується при запаленні та виразках шлунково-кишкового тракту. Із олії одержують препарат лінетол для лікування опіків шкіри. Льон має велику кормову цінність. В одному кілограмі насіння міститься 1,8 кормових одиниць, а в макусі – 1,2 к.о. Макуха містить 33% білка та близько 9% жиру і за кормовими якостями переважає макуху інших рослин, з зв’язку з легким засвоюванням тваринами.

МОРФО-БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Вимоги до температури. Льон олійний вимогливий до тепла. Насіння починає проростати за температури 3-5°С, сходи з’являються при 6°С. Сходи льону витримують приморозки до мінус 3-4°С, а рослини двотижневого віку – до мінус 6°С. Проте культура вимоглива до тепла (20-22°С) під час достигання. Достигає повільно за хмарної погоди із зниженням температури.

Вимоги до вологи. Льон олійний є посухостійкою культурою. Коренева система відносно малорозвинута з високою всмоктувальною здатністю та постійно росте вглиб і засвоює вологу з глибших шарів ґрунту. Коефіцієнт транспірації складає – 420-690. Якщо недостатньо води в першій половині вегетації, фази розвитку набагато скорочуються, урожай зменшується.

Вимоги до світла. Рослина довгого світового дня. Похмура погода та затінення затримують ріст і розвиток рослин, сприяють формуванню на них дрібного листя, що знижує врожай.

Вимоги до грунту. Льон вимогливий до родючості ґрунту. Кращими ґрунтами для нього є чорноземи і каштанові. На важких заболочених і солонуватих ґрунтах сіяти не варто. На 1 ц врожаю насіння він виносить з ґрунту в 2-3 рази більше азоту,фосфору і калію, ніж зернові культури. Зважаючи на це, посіви льону треба розміщувати на ґрунтах з достатнім вмістом доступних поживних речовин.

Попередники. Кращими попередниками для льону олійного є багаторічні трави, озимі зернові, зернові бобові культури, просапні та ін. Льон є добрим попередником для зернових культур. Льон не слід сіяти після капустяних культур в зв’язку з шкодочинністю блохою та після соняшника – щоб запобігти ураженню хворобами (фузаріозом та ін.). Повертати культуру на попередне поле потрібно не раніше ніж через 5-6 років.

ПОСІВ

Підготовка насінняДля посіву використовують кондиційне насіння зі схожістю не нижче 85% (згідно ДСТУ-2240-93, ISTA), при цьому чистота – не менше 98%.

Спосіб та термін посівуСіють його вузькорядним, перехресним або звичайним рядковим способом. Рядковий спосіб має перевагу при застосуванні хімічного методу боротьби з бур’янами. Цей спосіб кращий при двосторонньому використанні льону олійного – на волокно і насіння. Льон олійний належить до культур ранніх строків сівби, але краще сіяти після завершення сівби вівса, ярої пшениці. Сіють льон при прогріванні грунту на глибині 10см до 6-8ºС. Оптимальній строк припадає на 10-15 квітня у західній, 15-20 квітня в центральній, 20-25 квітня в східній частинах зон льоносіяння. Занадто ранній посів зі зниженням температури до мінус 4°С призводить до пошкодження сходів.

Глибина загортання насіння. Глибина загортання насіння – 3-4 см. Значне зниження польової схожості спостерігається при загортанні насіння у пересушений шар ґрунту та недостатньому контакті насіння з ґрунтом. Для покращення контакту насіння з ґрунтом поле після сівби коткують.

Норми посіву. Норма висіву насіння 40—60 кг/га. У посушливих умовах норму висіву зменшують до 30—40, а на насінних ділянках за широкорядного способу сівби — 25 кг/га.

ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ

Першим заходом догляду є коткування. Для знищення ґрунтової кірки проводять боронування  райборінками впоперек напрямку рядків. Сходи льону з’являються за сприятливих умов на 6-12 день після сівби. На широкорядних посівах проводять шаровку і 2-3 рази розпушують міжряддя лапами і долотами. Найефективніше боротися з бур’янами за допомогою гербіцидів, рекомендованими провідними хімкомпаніями коли рослини льону досягли висоти 10-20 см. Найчастіше льон уражують такі хвороби: фузаріоз, поліспороз, антракноз, бактеріоз, аскохітоз та ін. Для захисту від них посіви обробляють хлорокисом міді.

ЗБИРАННЯ

Двофазний спосіб збирання – кращий для льону олійного. Скошування у валки починають при достиганні 50-75% коробочок при вологості насіння 25-35%. Вони пожовклі і побурілі, при струшуванні насіння в коробочках торохтить. Висота зрізу має бути 12-14 см. Підбирають і обмолочують валки через 6-8 днів за вологості насіння 11-12%. Якщо обмолочувати не просушені валки, спостерігаються великі втрати насіння від недомолоту і намотування стебел на обертальні частини комбайна. При двосторонньому використанні, льон скошують у валки у фазі жовтої стиглості при висоті зрізу 10 см. Після обмолочування солома розстеляється валками за комбайнами. За сирої і теплої погоди стебла льону можуть вилежуватися за 10-12 днів. Пізніше їх підбирають і відправляють на переробку на льонозавод.

При застосуванні десикантів льон збирають прямим комбайнуванням. Насіння очищають і зберігають за вологості не більше 12%.

ПІДГОТОВКА ГРУНТУ і ЖИВЛЕННЯ РОСЛИН

Обробка грунту. Ґрунт під олійний льон обробляють так само, як і під яру пшеницю. Якщо льон розміщують після просапних культур, проводять зяблеву оранку плугами з передплужниками на глибину 22—25 см, а після зернових і зернобобових культур — ранню зяблеву оранку з попереднім лущенням стерні. Навесні поле боронують і шлейфують для зберігання вологи, а перед сівбою культивують на глибину 6—8 см з одночасним боронуванням.

ДобривоЛьон добре реагує на добрива. Найбільшу кількість азоту він засвоює з початку фази з’явлення сходів до цвітіння. Фосфор необхідний рослинам впродовж всього періоду вегетації. Потреба в калійних добривах збільшується під час бутонізації-цвітіння та утворення насіння.

Під льон вносять мінеральні добрива з такою орієнтовною нормою: N45-60P60-80К60-90. Для одержання високого врожаю, фосфорні і калійні добрива необхідно вносити під глибоку зяблеву оранку, азотні – навесні під культивацію. Нерівномірне внесення добрив по полю, неякісне мілке загортання в ґрунт спичиняє підвищення концентрації елементів та викликає опіки кореневої системи, особливо в суху погоду. Льон олійний добре реагує на післядію мінеральних та органічних добрив.